تبلیغات
مجذوبان نور,تصوف,صوفیه,دراویش گنابادی,majzooban - سخنان بعضی از عرفاء درباره فرقه صوفیه

مجذوبان نور,تصوف,صوفیه,دراویش گنابادی,majzooban

                 مجذوبان نور  

مرحوم آیت الله مرعشی نجفی:

حقیقتاًمصیبت صوفیه برعلیه اسلام در نزد من از بزرگترین مصیبت هاست که ارکان اسلام به واسطه این مصیبت منهدم وبنیان اسلام از هم پاشیده وامصیبتا از این همه غفلت وسکوت مردم.(1)
مرحوم علامه طباطبایی:
صوفیه برای سیر وسلوک ،آداب و رسوم خاصی را که در شریعت وجود نداشت،به وجود آوردند و راه های جدیدی را پیوسته به آن افزودند ، و شرع را کنار گذاشتند. تا اینکه به جایی رسیدند که شریعت را در یک طرف دیگر قرار دادند ودر محرمات غوطه ور شدند و واجبات را ترک کردند ودر نهایت به تکدی گری واستعمال بنگ و افیون روی آوردند. این حالت، آخرین حالت تصوف است که مقام فنا نامیده می شود. (2)

حضرت امام خمینی(ره):
آن بیچاره ای که خود را مرشد و هادی خلایق داند و در مسند دستگیری قرار گرفته سر و صورتی به بازار خود داده و دل بندکان خدا را از حق منصرف و مجذوب خود نموده و آن بیچاره صاف و بی آلایش را به علماء و سایر مردم بد بین نموده،برای رواج بازار خود فهمیده یا نفهمیده پاره ای از اصطلاحات  جاذب را به خورد عوام بیچاره داده گمان کرده به لفظ مجذوب علی شاه یا محبوب علی شاه   حال جذبه یا حب  دست دهد! بیچاره از تنگی حوصله و كوچكی كلّه خودش هم بازی خورده  خود را دارای مقام دانسته. حب نفس و دنیا به مفاهیم مسروقه و اضافات و اعتبارات پیوند شده از انضمام اینها یك معجون عجیبی و اخلوطه غریبه ای فراهم شود! و خود را به این همه عیب مرشد خلایق و هادی نجات امت و دارای سرّ شریعت بلكه وقاهت را گاهی از حد گذرانده، خود را دارای مقام ولایت كلیه دانسته! این نیز از كمی استعداد و قابلیت و تنگی سینه و ضیق قلب است.(3)

1_ تطبیقات احقاق الحق.ج1.ص183
2_ تفسیرالمیزان.ج5.ص282
3_ چهل حدیث، باب كبر، ص 91

..............
به نقل از :                            http://darvish91.blogfa.com
آدرس صفحه :        http://darvish91.blogfa.com/post/11
.......................
چهل حدیث امام خمینی

شرح چهل حدیث(اربعین حدیث)


در این کتاب - که در سال 1358 ق به رشته تحریر درآمده - حضرت امام(س) چهل حدیث اخلاقی - عرفانی را از کتاب اصول کافی انتخاب سپس با سند متصل خود تا امام معصوم(ع) عین حدیث را نقل کرده، و پس از ترجمه دقیق، شرح مفردات و لغات مشکل آن، به شرح و تفسیر حدیث پرداخته اند.

33 حدیث اول این کتاب مربوط به اخلاقیات و مهلکات و منجیات، و هفت حدیث آخر در باب اعتقادات و معارف اسلامی است. در ابتدای این کتاب وجهه اخلاقی آن غالب بوده، سپس از سیر و سلوک سردرآورده و سرانجام در انتهای کتاب به عرفان و نکته های ذوقی می پردازد.

در این اثر، چهل حدیث از روایات پیشوایان دین از کتاب شریف اصول کافى ( 34 حدیث اوّل ـ غیر از حدیث11 ـ در مسائل اخلاقى و 6 حدیث آخر در مسائل اعتقادى) به وجهى مبسوط و با بیانى شیوا و اثرگذار شرح شده اند. این اثر از طرف مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س)، در 900 صفحه منتشر شده است.

توضیحات جامع و منقّحی در پایان هر حدیث توسط مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی - دفتر قم - آورده شده که اطلاعات وسیع و متنوعی را به خواننده ارائه می دهد.

ناشر :             

موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س)
    http://ww2.imam-khomeini.ir/fa/eshop

آدرس اینترنتی صفحه خرید کتاب چهل حدیث از فروشگاه نشر عروج :   http://ww2.imam-khomeini.ir/fa/eShop/detail/575

برچسب ها: امام خمینی، علامه طباطبایی، مرعشی نجفی، تصوف، صوفیه، مجذوبان، مجذوبان نور،
مطالب مرتبط: عارف یا صوفی، فروشگاه اینترنتی نشر عروج، پرتابل پژوهشی و اطلاع رسانی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س)،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
به اشتراک گذاری:

نوشته شده در تاریخ : جمعه 17 بهمن 1393 توسط : v .y